O projektu K Čisté Olomouci!

 • Olomouci se také říká srdce Hané. Jenže! I toto srdce znečišťují spaliny. Výfukové plyny pocházejí hlavně z přetížené silniční dopravy.

  Chceme čisté město bez ekologických zátěží, ale také pohodlné a zábavné cestování. Nejen v Olomouci, ale i v celé České republice se totiž stále zvyšuje počet osobních a nákladních vozidel. Už nyní připadá na každého druhého Čecha jeden osobní vůz. Číslo pět milionů přitom určitě není konečné a aut v našich městech bude stále přibývat.

  Výsledek? Až 400 tisíc předčasných úmrtí v celé Evropské unii. Souvisí právě s přetíženou dopravou, tedy se znečištěním ovzduší. Nemluvě o hluku, který má vliv na zvyšující se stres obyvatel a rušení klidného spánku.

  Náš projekt chce dát prostor čisté Olomouci a čistému srdci Hané.

  Jak?

  Spolupracujeme s Statutární městem Olomouc, který nyní realizuje projekt Spokojená Olomouc. Ten se zaměřuje na zpracování strategického plánu, který by právě měl řešit dopravu a mobilitu v našem městě.

  Nechceme však rozhodně jen diskutovat!

  Na naše silnice rozhodně automobily patří, ale mohou být šetrnější k nám obyvatelům i životnímu prostředí. Podpoříme vozy s alternativním pohonem – CNG, elektrickým pohonem.

  Pokud nesnášíte kolony, využívejte častěji městskou hromadnou dopravu. Tramvaje i autobusy jsou rychlejší a šetrnější k přírodě, než osobní automobilová doprava. Olomouc se také zařadila mezi větší města, která nabízejí také tzv. caresharing a bikesharing.

  Už nyní má Olomouc síť kvalitních cyklostezek. Nasedněme proto na bicykly. Budeme pro Vás pořádat společné vyjížďky na kolech, ale i in – line bruslích. Pod dohledem zkušeného průvodce, budete mít možnost poznávat krásy Olomouce a okolí. Seznámíte se také s novými lidmi a zároveň můžete soutěžit o bezva ceny.

  Vyfoťte se kdykoliv a jakkoliv v průběhu Vašeho čistého cestování a sbírejte laiky. Každý měsíc na Vás čekají zajímavé ceny od našich partnerů.

  Více informací najdete v sekci fotosoutěž.

  Užijme si naše krásné historické město nerušeně a v čistém životním prostředí!
  Sledujte nás a sdílejte projekt Čistá Olomouc. Na webu i Facebooku.

  Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České Republiky a Ministerstvem životního prostředí

  SFZP_CMYK_NEWekomob-rgb

Nejbližší akce